Swing, hoćeš-nećeš, aludira na dvije stvari: glazba (ples) i seks s različitim partnerima.
Kad netko čuje za swing ili se u neplesačkom društvu povede razgovor o swing plesu, velika je vjerojatnost da će biti izrečena ovakva ili onakva fora na seksualnu temu. U pravilu će to biti neka prvoloptaška seksualna aluzija. A obično je bilo što “na prvu loptu” – loše. Zbilja vjerujem da smo čuli sve fore (a ako i nismo, ne propuštamo bogzna što).
Zato je u propagandi ili prosvjetiteljstvu dvosjekli mač koristiti riječ “swing”. Svi više-manje imaju ideju o čemu se priča, ali neizbježne su seksualne asocijacije. Koje mogu biti kontraproduktivne ako npr. od površnih referenata tražite dozvolu za korištenje javne površine za – “swinganje”.
Alternativa bi bila gurati “lindy hop”. Ali on pak u neupućenog ne budi apsolutno nikakve asocijacije. Mogli ste mu, što se njega tiče, i izmisliti potpuno besmislenu riječ, njemu bi bilo svejedno. Zato je pitanje koliko bi lindy hop marketing imao smisla. A i striktno gledano, pleše se i balboa, shag, blues, boogie woogie i slično… i ne mora apsolutno sve biti u lindyju.
Pametan sam, ali za ovo nemam neko rješenje. Svakako smatram da bi se trebalo napraviti uslugu i swingu i humoru i sudržati se od sto puta izrečenih fora na seksualnu temu. Ovako ili onako, rekli vi lindy hop ili swing, morat ćete nadodati koju opisnu rečenicu o glazbi, plesu i tridesetim godinama.
[…] Ima toga još, ali bolje da se informirate kod našega uvaženog kolege Janakisa […]
LikeLike